Minden ami hangoskönyv, rádiójáték, hangos irodalom és rádió

Hatvanhárom éves a rádió esti meséje

2018/08/26. - írta: Hangos irodalom

meses4.jpgHatvanhárom évvel ezelőtt 1955. december 2-án szólalt meg a magyar rádióban a Jó éjszakát gyerekek műsorblokk. Stílusosan József Attila altató című versével. Az ötvenes évektől kezdődően rendszeresen a 19:50 és nyolc óra közötti műsorsávban szólat meg az esti mese az év mindennapján.

Puskás Ágnes 2005-ben íródott írásából sok érdekes adatokra bukkantam.
Úgymint, több mint hétezer mesét őriz a rádió archívuma, ezeknek csak egy része adható mivel a 8-10 perc műsoridő elég szűkös volt. Így a hosszabb meséket több részben adták le.

A mesékből Leszkai András teremtménye: Moha bácsi, a törpe. 1957 és 1963 között több mint százszor jelentkezett Kőmíves Sándor jellegzetes hangján.  Sajnos azóta csak négy részt sikerült megismételni a rádiónak. ebből jöjjön egy rövid részlet.


De nem csak meséket olvastak fel a kor legismertebb színészei. Sok vers is található az archívumban Arany János Rózsa és Ibolyájától kezdve olyan szerzőkig, mint Áprily Lajos, Kormos István, Zelk Zoltán, Jékely Zoltán, Pinczési Judit.
A hatvanhárom év alatt a legismertebb írókat is sikerült meggyőzni arról, hogy érdemes műveiket a rádióban is hallgatható formába önteni. Fekete István, Mészöly Miklós, Janikovszky Éva, Kányádi Sándor, Enyedy György, Lipták Gábor, Bakó Ágnes, Bálint Ágnes, Ács Kató, Mánya Anna, Gábor Éva, Tordon Ákos, Tarbay Ede, Hárs László, Vidor Miklós, Simai Mihály, Fésűs Éva, Mosonyi Alíz, Lázár Ervin, Csukás István, Méhes György, Békés Pál és még sorolhatnánk akiknek meséi az archívumot gazdagítják.

estim.jpg

Mára külön műsorsávot kaptak a gyerekek családi sáv néven 2015-16-ig napi fél órát.
Ez a sáv azóta már egyre kurtább maximum napi tíz-tizenöt perc. De időnként hallhatóak újdonságok, néhány éve többévados sorozatot az Időfutárt vagy a Vacka rádiót hosszú ideig adták. De a Katolikus rádiótól is átvételre kerülnek sorozatok. Amik közül ritkán hallottam érdekes, izgalmas sorozatot. De lehet hogy csak azért mert ott kevésbé ismert hangok vagy művek készülnek. A kezdési időpont is változott este nyolc után pár perccel indul a mese, ha éppen nem marad el egy ünnepi beszéd, választási műsor vagy sportközvetítés miatt.

Arra sajnos nincsenek statisztikák de talán még felmérés sem készült jó ideje, hogy hányan és kik hallgathatják az esti meséket a Kossuthon. De remélem még legalább hatvanhárom évig nem tűnik el a rádió műsorai közül az esti mese.

felhasznált irodalom: Palotás Ágnes - „Jó éjszakát, gyerekek!” 50 éves a rádiós esti mese

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hangosirodalom.blog.hu/api/trackback/id/tr4414202909

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása